1) Obwód podstawy piramidy Cheopsa podzielony przez podwójną wysokość daje liczbę Pi = 3,1415.
2) Jeśli pomnożymy wysokość piramidy przez 1000000000 to otrzymamy średnią odległość Ziemi od Słońca.
3) Południk biegnący przez piramidę jest najdłuższym biegnącym przez ląd. Dzieli on morza i kontynenty na dwie równe części.
4) Piramida posiada osiem ścian, a nie jak sądzi większość – cztery. Każda ściana boczna Wielkiej Piramidy nie jest płaskim trójkątem, ale ma wklęśnięcie. Podczas równonocy wiosennej i jesiennej, tuż po wschodzie Słońca, oświetlana jest jedynie połowa ściany bocznej.
5) Odległość do bieguna południowego jest równa odległości do środka Ziemi i odległości od bieguna do środka Ziemi.
6) Kąty piramidy dzielą Deltę Nilu na dwie równe części.
7) Stosunek długości i objętości piramidy odpowiada stosunkowi promienia do powierzchni koła.
8) Temperatura wewnątrz komory królewskiej wynosi 68° Fahrenheita. To dokładnie 1/5 odległości rtęci wznoszącej się w rurce od punktu zamarzania do punktu wrzenia wody na poziomie morza.
9) Od końca lutego do połowy października piramida nie rzuca w południe żadnego cienia.
10) Piramida stoi prawie dokładnie na osi północ-południe. Dawniej była usytuowana dokładnie na tej osi. Jednak wskutek dryfu kontynentów odchylenie, od strony północnej 2’28” na północny-zachód i od strony południowej 1’57” na południowy-zachód.
11) Południowy szyb z komory króla wychodzi na powierzchnię w warstwie 101, a północny w 102, suma tych liczba daje liczbę warstw w piramidzie, czyli 203.
12) Wartość kąta korytarzy wstępujących i zstępujących (26°18’9,73″) równają się niemal dokładnie połowie kąta, pod jakim wznoszą się boki piramidy (51°51’14,31″).
13) Południk przechodzący przez środek piramidy tworzy z równoleżnikiem przechodzącym przez piramidę Mykerinosa i z linią prostą łączącą te dwa punkty trójkąt pitagorejski.
14) Średnica naszej planety na równiku wynosi 12756326 m. Ziemski dzień trwa 86400 sekund. Podziel metry przez sekundy, a otrzymasz wysokość piramidy, czyli 147,64 m.
15) Piramida Cheopsa składa się z 2,5 miliona bloków kamiennych.
16) Łączna waga 6 milionów ton albo 6 miliardów kilogramów.
17) Waga jednego bloku wynosiła od 3 do 80 ton lub według Jeana Suchy’ego i Chantala Cinquina nawet do 390 ton.
18) Fundament pod piramidę o powierzchni 10 pól piłki nożnej na pustyni wykazuje cudowną odporność na wciskanie się budowli w glebę. Przez ostatnie 5000 lat piramida wgniotła się o 1 cm. Dla porównania Biały Dom w Waszyngtonie wgniótł się 12 centymetrów w ciągu 200 lat wybudowany na mocnych fundamentach.
19) W piramidzie Cheopsa nie znaleziono nigdy żadnego ciała – nie można więc mówić z całą pewnością, iż jest grobowcem.
20) Układ piramid przedstawia układ gwiazd w pasie Oriona, podobnie jak piramidy w Teotihuacan, w Meksyku czy chociażby piramidy odnalezione w Chinach.
Kończąc piszę, że współczesne ekipy budowlane w XXI wieku nie są w stanie powielić takiego efektu jeżeli chodzi o rozmach budowli jak i precyzję ich wykonania…
Categories:
Tags:
Comments are closed