Obciążeni licznymi obowiązkami zawodowymi i rodzinnymi zapominamy, że regularny wysiłek fizyczny jest bardzo ważny dla naszego zdrowia. Życie współczesnego człowieka znacznie różni się od życia, jakie wiedli ludzie jeszcze przed 50-cioma laty. Postęp technologiczny stworzył liczne udogodnienia dla człowieka. Wiele procesów zostało zautomatyzowanych a w wielu gałęziach gospodarki ludzie zostali zastąpieni przez maszyny. Przemieszczamy się również o wiele łatwiej niż kiedyś dzięki gwałtownemu rozwojowi motoryzacji i lotnictwa, coraz mniej ludzi chodzi piechotą, mało kto codziennie korzysta z roweru. Zresztą, nawet nie potrzebujemy się już tak często przemieszczać gdyż coraz częściej pracujemy w domu przed komputerem. Żeby skontaktować się ze znajomymi wystarczy do nich zadzwonić lub wysłać maila, coraz mniej spotykamy się twarzą w twarz. W przeszłości ludzie, żeby zdobyć pożywienie musieli udać się na polowanie lub zająć się uprawą roli czy też hodowlą zwierząt. Wszystko to wymagało wzmożonego wysiłku fizycznego. Dziś wsiadamy w auto i jedziemy do supermarketu na zakupy nie wysilając zbytnio naszych mięśni. Czynniki te sprawiają, że coraz mniej się ruszamy, a przecież ruch jest jednym z elementów niezbędnych do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. Regularny wysiłek fizyczny ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm a wynika on przede wszystkim z obniżenia ciśnienia tętniczego, zwolnienia spoczynkowej czynności serca, zmniejszenia masy ciała, zmniejszenia stężenia glukozy we krwi, zwiększenia wrażliwości tkanek na insulinę i zmniejszenia spoczynkowego stężenia insuliny, korzystnej modyfikacji profilu lipidowego, poprawy funkcji śródbłonka naczyniowego, działania przeciwzakrzepowego, zapobiegania osteoporozie czy też działania przeciwdepresyjnego.

WIĘKSZA ZDOLNOŚĆ TRANSPORTU TLENU DO TKANEK

KORZYSTNA REGULACJA UKŁADU KRĄŻENIA

RUCH TO ZDROWIE!
Pod wpływem systematycznie wykonywanego wysiłku dochodzi do wielu adaptacyjnych zmian morfologicznych i czynnościowych układu sercowo-naczyniowego i metabolizmu ćwiczących. Zwiększa się zdolność transportu tlenu do tkanek i wykorzystywania go w pracujących mięśniach.

Taki sam wysiłek u regularnie gimnastykujących się osobach powoduje mniejszy wzrost częstości uderzeń i mniejsze obciążenie pracą serca przy jednocześnie mniejszych wzrostach ciśnienia tętniczego. Podczas treningu dochodzi do korzystnego przestrojenia regulacji układu krążenia w spoczynku – obniża się spoczynkowa częstość rytmu serca głównie dzięki zwiększonej aktywności przywspółczulnego układu

ĆWICZĄC PRZEDŁUŻASZ ŻYCIE
Ćwicząc regularnie zwiększa się pojemność życiowa płuc oraz wzmacniają mięśnie oddechowe. Z płucami jest mniej więcej jak z sercem – w trakcie jednego oddechu będą w stanie przepompować większą ilość powietrza a co za tym idzie więcej tlenu. Dodatkowo pojemność klatki piersiowej zwiększają ćwiczenia rozciągające. Dalsze korzyści można zaobserwować w mięśniach i układzie kostnym. Na skutek ćwiczeń, siła mięśni, w tym mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie prawidłowej postawy ciała wzrasta, co zapobiega wadom postawy w młodym wieku, a w późniejszym okresie pozwala uniknąć dolegliwości bólowych kręgosłupa. Stawy pod wpływem ruchu stają się lepiej ukrwione i odżywione, pobudza się czynność kaletek maziowych, dochodzi do wzrostu masy i gęstości kości co jest bardzo ważne w profilaktyce osteoporozy. U osób poddanych systematycznemu treningowi stwierdza się obniżenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Natomiast tolerancja glukozy przez organizm mimo zmniejszonego wydzielania insuliny poprawia się. Oznacza to, że tkanki osoby wytrenowanej są bardziej wrażliwe na działanie tego hormonu. U osób z cukrzycą efekt ten pozwala na obniżenie zapotrzebowania na insulinę podawaną w iniekcjach lub zmniejszenie ilości przyjmowanych doustnie leków hipoglikemizujących.

SYSTEMATYCZNOŚĆ
Najczęściej zalecany program treningowy obejmuje długotrwały wysiłek dynamiczny (biegi, szybki marsz, pływanie lub jazda na rowerze) trwający ok 45 minut i wykonywany od trzech do sześciu razy w tygodniu.

KORZYŚCI
Bardzo duże korzyści z ćwiczeń odniosą osoby otyłe lub chorujące na takie choroby jak choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, cukrzyca, hipercholesterolemia, miażdzyca tętnic kończyn dolnych, osteoporoza, POChP, depresja i wiele innych.

ROZGRZEWKA
Osoby które uprawiają wysiłki statyczne (siłowe) powinny każdy trening na siłowni poprzedzić piętnastoma minutami biegu na bieżni lub jazdy na rowerku aby przystosować układ krążenia do intensywnego wysiłku.

Bardzo ważny jest wpływ systematycznej aktywności ruchowej na poziom cholesterolu we krwi. Systematyczny trening powoduje wzrost stężenia cholesterolu zawartego we frakcji HDL (tzw. dobry cholesterol), z jednoczesnym obniżeniem frakcji LDL (tzw. zły cholesterol). Zwiększenie tego pierwszego nie sprzyja gromadzeniu cholesterolu w komórkach ścian naczyń, co jest jednym z istotniejszych czynników zmniejszających zagrożenie miażdżycą tętnic. W czasie ćwiczeń obserwuje się wzrost wydzielania endogennych peptydów opioidowych znanych powszechnie endorfinami. To właśnie endorfiny sprawiają, że po wysiłku jesteśmy w dobrym nastroju i mamy uczucie zadowolenia.Liczne badania naukowe potwierdzają te oraz masę innych korzyści płynących z ruchu. Nie jest to zamknięta lista. Pamiętać jednak musimy, że tak jak w każdej dziedzinie, tak i w ćwiczeniach, należy zachować umiar i dostosować je do wieku, płci i chorób towarzyszących.

Categories:

Tags:

Comments are closed